Suolahden Urho/ yleisurheilu :  2016

 

Saija Seppä:  N18..

Saija Seppä: Suolahden Urho

Saavutukset ja tulokset 2016:

 

Maailman tilasto:     2016                          Euroopan tilasto: 2016

N18   800m  (66.)     2.07,86                      N18 800m    (23.)     2.07,86

N18 1500m  (31.)     4.20,14                      N18 1500m  ( 3.)     4,20,14

 

Pohjoismaat:

N18 800m   (3.)        2,07,86

N18 1500m  (1,)      4,20,14

 

SUOMEN TILASTO:

Naiset 800m

1

2:04.87

Sara KuivistoSara Kuivisto (-91)

PorvU

17.8.91

175/55

4rA

eliitti

Joensuu

30.7.2016

2:04.78 -15

2

2:04.89

Zenitha ErikssonZenitha Eriksson (-92)

IKFalken

18.4.92

162/45

3

mo

Tampere

4.9.2016

2:04.12 -15

3

2:05.84

Aino PaunonenAino Paunonen (-92)

TuUL

4.11.92

168/54

1rB

meet int

Nivelles BEL

18.6.2016

2:06.90 -15

4

2:06.34

Venla PaunonenVenla Paunonen (-90)

TuUL

24.7.90

175/60

5

mo

Tampere

4.9.2016

2:11.02 -11

5

2:07.86

Saija Seppä (-98)

SuolU

4.4.98

5rA

eliitti

Lappeenranta

27.8.2016

2:08.36 -15

 

N-1500m

1

4:08.68

Kristiina MäkiKristiina Mäki (-91)

LahdA

22.9.91

170/50

5

PNG

Turku

29.6.2016

4:12.52 -15

2

4:12.78

Sara KuivistoSara Kuivisto (-91)

PorvU

17.8.91

175/55

7

PNG

Turku

29.6.2016

4:17.82 -15

3

4:16.09

Sandra ErikssonSandra Eriksson (-89)

IKFalken

4.6.89

163/48

10

PNG

Turku

29.6.2016

4:11.05 -14

4

4:20.12

Karin StorbackaKarin Storbacka (-87)

IKFalken

27.4.87

171/56

2

BMC

Watford GBR

24.8.2016

4:13.66 -11

5

4:20.14

Saija Seppä (-98)

SuolU

4.4.98

4

mo

Tampere

3.9.2016

4:23.36 -15

 

N-19 800m

1

2:07.86

Saija Seppä (98)

SuolU

4.4.98

5rA

eliitti

Lappeenranta

27.8.2016

2:08.36 -15

2

2:10.37

Reetta JoronenReetta Joronen (-00)

SavonlRie

19.5.00

9rA

eliitti

Joensuu

30.7.2016

2:13.67 -15

3

2:11.94

Heidi KuuttinenHeidi Kuuttinen (-98)

IFKraft

19.3.98

170/50

2rA-19/2

SM

Lappeenranta

6.8.2016

2:16.39 -15

 

N19 1500m

1

4:20.14

Saija Seppä(-98)

SuolU

4.4.98

4

mo

Tampere

3.9.2016

4:23.36 -15

2

4:34.65

Lotta MäkinenLotta Mäkinen (-01)

JyväskKU

9.4.01

1r2

jyväsk.g

Jyväskylä

22.6.2016

4:46.61 -15

3

4:35.55

Pinja KotinurmiPinja Kotinurmi (-02)

LahdA

17.6.02

1-17

aluem

Lahti

18.7.2016

 

nuorten MM –kisat:  Bydgoszcz  20.-22.7.2016

1500m 22.7.2016

Pos

Bib

Athlete

Mark

Detail

1

1205

Adanech Anbesa http://media.aws.iaaf.org/Flags/ETH.gifETH

4:15.53

Q

2

1417

Joyline Cherotich http://media.aws.iaaf.org/Flags/KEN.gifKEN

4:16.41

Q SB

3

1549

Beatha Nishimwe http://media.aws.iaaf.org/Flags/RWA.gifRWA

4:17.85

Q

4

1632

Christina Aragon http://media.aws.iaaf.org/Flags/USA.gifUSA

4:18.93

Q

5

1601

Fatma Arik http://media.aws.iaaf.org/Flags/TUR.gifTUR

4:21.81

PB

6

1259

Harriet Knowles-Jones http://media.aws.iaaf.org/Flags/GBR.gifGBR

4:21.91

7

1098

Lucia Stafford http://media.aws.iaaf.org/Flags/CAN.gifCAN

4:22.38

8

1527

Salomé Afonso http://media.aws.iaaf.org/Flags/POR.gifPOR

4:22.68

PB

9

1225

Saija Seppä http://media.aws.iaaf.org/Flags/FIN.gifFIN

4:24.36

 

Pohjoismaiden mestaruuskilpailut Islanti  13.-14.8.2016

Norðurlandamót 19 ára og yngri - U20 Nordic Match

Íþróttavöllurinn Kaplakrika, Hafnarfjörður

13.8.2016 - 14.8.2016

800 metra hlaup kvenna 19 og yngri - 800 meters women U20 - 13.8.2016

1)  Saija Seppä          FIN       2,07,92

2)  Amelie Saten            NOR        2,09,07

3)  Mia Helene Mörck        DEN/ISL    2,09,80

 

Islanti: 14.8.2016

1500 meters women U20 - 14.8.2016

 

 1500 metra hlaup kvenna

1)  Saija Seppä   FIN                4,28,26

2)  Stine Wangberg  NOR                   4,29,27

3)  Anna Mark Helwinh DEN/ISL             4,30,37

Suomi-Ruotsi maaottelu  3.9.2016 Tampere

1500 m Naiset / Kvinnor

 

Heat 1

 

Rank

Name / Team

Result

1

Lovisa Lindh
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

4.16,94

2

Anna Silvander
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

4.18,62

3

Sofia Öberg
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

4.19,38

4

Saija Seppä
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

4.20,14

PB

5

Sara Kuivisto
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

4.27,66

6

Karin Storbacka
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

4.29,41

 

Suomi-Ruotsi maaottelu 4.9.2016 Tampere   800m

Heat 1

 

Rank

Name / Team

Result

1

Lovisa Lindh
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

2.03,43

2

Hanna Hermansson
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

2.04,81

3

Zenitha Eriksson
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

2.04,89

SB

4

Anna Silvander
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

2.04,95

5

Venla Paunonen
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

2.06,34

PB

6

Saija Seppä
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

2.07,94

Nuorten SM-kilpailut Lappeenranta

5.8.2016 N19 1500 m

1500m: 1) Saija Seppä SuolU 4,39,02, 2)Heidi Kuuttinen IFKrath 4,39,39:

800m: 6.8.2016: 1) Saija Seppä SuolU 2.09,38,2)Heidi Kuuttinen 2,11,94.

 

SM-maastot 2016/ Vöyri 7.5.2016                       

8.5.2016 N19 4km 1) Saija Seppä SuolU 14,16,7, 2) Alisa Vainio LUM 14,27,1.3) Heidi Kuuttinen IF Kraft 14,31,4.

 

SIIRI MÖLLER: N-17

SM-maasto joukkue: 13.

ohjaana toimiminen lasten urheilukouluissa

 

TESSA TOROPAINEN.

SM- 16 Kajaani:        4.    40,65

suomen tilaston:      6…N16 SARJA

 

Jasmin Maukonen N16

SM-maasto joukkue: 13.

 

Sanni Möller N14

-       PM – pronssia maastojuoksusta Suolahti

-       sisu pm 800m  6.

-       URHEILUKOULU OHJAAJANA  LASTEN U-KOULUISSA

Viivi Kortemäki T14

-       PM – pistesijoilla maastojuoksussa Suolahti

-       Sisu pm N14 800m  7.

-       sisu pm N14 2000m 4.

Santtu Vehkala P13

-   PM - pronssia 3-loikassa  Jyväskylä

-   PM – pistesijoilla myös maastojuoksussa, ( 4.)  Suolahti

-   Pm pistesijat: 60m:llä ( 5.)sekä keihäässä (6.) pituus ( 5.)

-   edustaa Urhoa myös painissa

Milja Lahtinen T13

-   PM – pronssia 1000m juoksusta (

-   PM – pistesijoilla myös maastojuoksussa (6.) ja pituushypyssä ( 5.)

-   ennätys 1000m 3.35,22

Jenna Maukonen T13

-   PM – pronssia maastojuoksusta

-   ennätys 1000m 3.30,51

-    

Jenna Lahti T13

-   PM – pistesijoilla kuulassa ( 6.), kiekko  ( 6.)

-    

Aleks Norontaus P12

-   Urhon Vuoden 2016 alle 15v. poikaurheilija

-   PM - kultaa korkeudesta, kuulasta ja keihäästä

-   PM – pistesijoilla myös maastojuoksussa (4.)

-   Suomen tilastoissa korkeudessa /8.). 146. Urhon ennätys

-    ja keihäässä (8.) 40.91.

-   pelaa myös jalkapalloa nykyisin Huimassa (ennen Urhossa)

 

Tuukka Vehkala P12

-   Pm- hopea pituus

-   PM – pronssia sekä 3-loikassa että keihäässä

-   PM – pistesijoilla myös maastojuoksussa  ( 5.) ja 60m juoksussa

-    

Aure Kuosmanen T12

-   PM – hopeaa maastojuoksusta

 

Sinna Korpinen T12

-   PM – pistesijoilla keihäässä ( 5.)/ moukari (6.)

-   Ahkera kesäkisakävijä (11)

Netta Liekkinen T12

-   PM – pistesijoilla keihäässä ( 6.)

 

Kimi Vehkala P11

-   PM – pistesijoilla : keihäs (5.), 1000m  ( 6.) ja pituudessa ( 6.)

 

Emma Liimatainen T11

-   PM – hopeaa korkeudessa ja pronssia kuulassa

-   korkeushypyn ennätys 130

-    

Leo-Matti ”Lepu” Heinänen P11

-   Vuoden 2016 tsemppi-urheilija

-   PM – pistesijoilla kiekossa ( 4.)  3-loikka (4.) kuula (4.)

 

Vilma Honkonen T11

-   PM – hopeaa 3-loikassa ja pronssia kiekossa

-   PM – pistesijoilla 60m  ( 6.)

-   Ahkera kesäkisakävijä (11)

-   seura ennätys T-11 3-loikka

-   kuului myös viestijoukkueeseen joka sivusi Urhon ennätystä

 

 

Paavo Puro P11

-   Pm. kulta kuula, keihäs hopea

-   Suomen tilastossa kuulassa sijalla  (6.) 9.92 ( hallissa jo 10.18) syksy 2016

-   seura ennätys P11 kuula

 

 

Senja Norontaus T10

-   Urhon Vuoden 2016 alle 15v. tyttöurheilija

-   PM - kultaa kuulassa ja hopeaa kiekossa sekä pronssia 3-loikassa

-   Suomen tilastoissa sijalla (17 ). keihäässä ja . kuulassa (18)

-   Seuraennätys T10 kuulassa 7,63m

-   Osallistui myös T11- pm viestijoukkueeseen 4x50m, jossa sivusivat Urhon ennätystä ajalla 31,59,

(yhdessä Vilman, Ninnin ja Emma V:n sijoittuen kisassa 4.)

-   Ahkera kesäkisakävijä (12)

-   Seura ennätys kuulassa. T10 763

 

Emma Vainio T10

-   PM – kultaa 60m ja hopeaa 3-loikassa

-   Suomen tilastossa 60m sijalla 16. ja 150m sijalla 11.(23.11)

-   seura ennätykset 60m:llä ja 150m:llä T-10 sarjassa

-   kuului myös viestijoukkueeseen joka sivusi Urhon ennätystä

 

 

Ninni Korpinen T10

-   PM – pronssia 60m

-   PM – pistesijoilla kiekossa ( 6.)

-   Ahkera kesäkisa kävijä (12)

-   Hieno aika 600m:llä… 2,05,80

-   kuului myös viestijoukkueeseen joka sivusi Urhon ennätystä

-   kiekossa tulos parantunut edelliseen vuoteen verrattuna reilu 3m, nykyään 14,58

-    

 

Selma Möller T10

-   PM – pistesijoilla maastojuoksussa, ( 6.) 3-loikassa ( 4.) ja kiekossa (4.)

-   keihäs ( 5.)

-   3-loikassa oma ennätys 7,46 (viime vuonna 6,43)

-    

Moona Lahtinen T10

-   PM – pistesijoilla kiekossa ( 5.)

-   kiekon tulos parantunut vuodessa 8,96 -> 14,23

 

 

Kasperi Kankkunen P10

-   Pm pronssi Kuula

-   PM – pistesijoilla 60m ( 4.)  ja pituushypyssä ( 5.)

-   oma ennätys 60m 9,76 ja pituudessa 3,85

-   Ahkera kesäkisakävijä (11)

-   edustaa Urhoa myös painissa

 

Aleksi Kinnunen P9

-   PM – kultaa miniottelusta kuula/keihäs.

-   pm- mini ottelu pituus/keihäs (4.)

-   PM – pistesijoilla maastojuoksussa (6.)

-   Suomen tilastoissa keihäässä sijalla 23. ( 22.44)

-   ahkera kesäkisakävijä (10)

 

 

Veeti Vehkala P9

-   PM – hopeaa miniotteluista, pituus/keihäs ja kuula/ pituus,

-   sekä pronssia maastojuoksusta

 

Medea Rappu T-9

-   Suomen tilaston (6.) kiekko ja kuulassa (8.)

-   seuraennätykset kuula ja kiekko  T-9

-    

Annika Liekkinen T8

-   Iloinen ja sosiaalinen urheilijan alku. Juttelee kaikille kentällä,

-   auttelee myös toimitsijatehtävissä esim. makkaragrillillä sekä on rohkeasti lähtenyt mukaan

isompien tyttöjen viestijoukkueeseen, jotta ollaan saatu joukkueet kasaan.

 

PM – hopea viestijoukkue T9 4x50m (Suomen tilastossa sijalla 10.)

-   Pihla Lähteelä

-   Iida Hiekkanen

-   Medea Rappu      

-    

-   Venla Honkonen

 

Tsemppi-urheilija Inka Nahkala T12

Urhon ahkerin kisailija erilaisissa yleisurheilukisoissa, aina valmis lähtemään edustamaan

Urhoa, osallistuu erilajeihin monipuolisesti ja tekee usein omia ennätyksiään