2.2.2013 Jyväskylän Vaajakoski
Kreikkalais-roomalaisen painin avoimet TUL:n mestaruuskilpailut Paini-Ässien 50 v. juhlakisana

Järjestäjät Jyvässeudun Paini-Ässät ja Vaajakosken Kuohu


Pojat 13 v.

69 kg:1) Tatu Alari TuTo, 2) Sebastian Ahlgren VuVe.

58 kg:1) Lauri Pajunen PYRY, 2) Urho Hietaniemi AU, 3) Teemu Sinervo ViPy.

54 kg:1) Ko Reh PopI, 2) Jere Pasanen ÄH, 3) Martti Porkka PYRY.

50 kg:1) Roni Puustelli LoRi, 2) Ilja Vanhala PopI, 3) Otto Ketonen IK, 4) Willy Lindfors Haka, 5) Jaakko Kettunen PopI, 6) Aleksi Vuori PoWe.

46 kg:1) Jesse Lohva PopI, 2) Lauri Korkee YTK, 3) Jimi Heinonen JäJy, 4) Ville Pasanen ÄH, 5) Marko Karppinen ViPy.

42 kg:1) Niklas Moilanen KI, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Wiljami Kartila TaVo, 4) Sauli Heijari PopI, 5) Sasu Takko YTK, 6) Harri Mamia TaPs, 7) Jaakko Peurala PopI, 8) Esadori Salonen MäVa, 9) Jimi Ahola VaaTo, 10) Patrick Österlund PoWe, 11) Misa Syväterä JPI, 12) Samuli Tallgren Koovee, 13) Lassi Hyvönen KKV, 14) Veeti Laakso KPM, 15) Risto Pajunen PYRY.

38 kg:1) Jussi Autio SPM, 2) Eetu Pulliainen Haka, 3) Vilho Laukkarinen VaaKu, 4) Riki Leskinen JäVo, 5) Topias Saari HI, 6) Jere Suojanen NJ, 7) Santeri Kvist KaJu, 8) Hermanni Grönroos LrTU, 9) Kasper Törmälä KI, 10) Aleksi Martiskainen JVK, 11) Riku Suhonen VaaKu, 12) Niko Laitila TuTo, 13) Matias Tuukkanen VaaKu, 14) Aleksanteris Suvitie TuTo, 15) Olli Heinonen PopI.

35 kg:1) Jonni Sarkkinen HWJ, 2) Kimi Mustonen OP, 3) Aaron Karasti LrTU, 4) Julius Manninen JäVo, 5) Santtu Vehkala SuolU, 6) Eemeli Rautanen ViPy, 7) Veeti Näppä SPM, 8) Saku Huttunen HWJ, 9) Kalle Keto SuolU, 10) Joonas Silvan LrTU.

32 kg:1) Tino Ojala Haka, 2) Anssi Lampinen Koovee, 3) Niko Hynninen VuVe, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe, 5) Jesse Mäenpää MäVa, 6) Valtteri Heikkilä TaPs, 7) Erkki Sohlman MuurY, 8) Sampo Huttunen HWJ, 9) Valtteri Järvimäki PopI, 10) Toivo Tuominen KPM.

30 kg:1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Juho Takamaa IK, 3) Juho Lamberg VaaKu, 4) Nico Hakala TaPs, 5) Veeti Kervinen LiTai, 6) Veeti Pulkkinen LrTU, 7) Joni Pitkänen SuolU, 8) Jesse Mäkelä PopI, 9) Elmeri Hannukainen ÄH, 10) Dmitrij Rodin KPM, 11) Arttu Suhonen HaHe, 12) Ilmari Jokinen SuolU, 13) Viaceslav Rodin KPM.

 Pojat 17 v.

115 kg:1) Topi Hattukangas PoWe.

97 kg:1) Eetu Peltoniemi TaPs.

76 kg:1) Iiro Piippo VaaKu, 2) Jesse Itkonen VarTa, 3) Joni Järvinen KI, 4) Roope Viitanen TaPs, 5) Juho Moisio MuurY, 6) Paavo Porkka PYRY, 7) Arttu Mutanen Haka.

69 kg:1) Rasmus Peltola VaaKu, 2) Arvi Savolainen LA, 3) Esa Järvinen YTK, 4) Riku Pasanen ÄH, 5) Eemeli Nisula HaHe, 6) Ville Salo TaVo, 7) Sasu Hopeavirta KarkU, 8) Nico Pitsi YTK, 9) Eetu Järvinen KI.

63 kg:1) Timi Utriainen HI, 2) Elias Tyystälä KI, 3) Leevi Ukkola HaHe, 4) Matias Tyystälä KI, 5) Samu Vilenius HI, 6) Juho Pahikainen HaHe, 7) Eetu Keskinen TaVo, 8) Roger Ahlgren VuVe, 9) Arttu Vähämaa TaPs, 10) Joni Aivio VaaKu.

58 kg:1) Jami Torjama KarkU, 2) Tomi Eronen PopI, 3) Verneri Korkee YTK, 4) Toni-Pekka Järvinen VarTa, 5) Kalle Pajunen PYRY, 6) Milad Gardniya KaJu, 7) Casper Väliahdet YTK, 8) Waltteri Vahala TuTo, 9) Jarkko Iltanen ViPy, 10) Leevi Lauttanen JPI, 11) Aki Peura MuurY.

54 kg:1) Niko Lamberg VaaKu, 2) Ilari Keränen KarkU, 3) Konsta Kvist KaJu, 4) Eemeli Jokinen TaVo, 5) Tomi Hietalahti HI.

50 kg:1) Sampsa Kotamäki KarkU, 2) Ville Tuomi ViPy, 3) Joonas Törmälehto HaHe, 4) Julius Eronen JVK.

46 kg:1) Arthur Chamba PopI, 2) Topias Huhtamäki TaPs.

42 kg:1) Kalle Starck KKV, 2) Kimi Hölsä Pilke, 3) Väinö Nuutinen VuVe, 4) Jimi Torjama KarkU.


Tytöt 17 v.

48 kg:1) Lotta Hurskainen LA, 2) Aada Leinonen JVK.

44 kg:1) Elli Tuomi ViPy.

37 kg:1) Taru Vainionpää KuKu, 2) Anni Hyrkkänen LrTU, 3) Venla Peltola LrTU.

26 kg:1) Kia Siekkinen MuurY.



Pojat 10 v., kansallinen kilpailu = ei mestaruuskisa!

+46 kg:1) Rainer Nyman TaVo, 2) Aku Kastinen JVK, 3) Veeti Järvinen PYRY, 4) Juuso Lohva PopI.

38 kg:1) Juho Suvanto VuVe, 2) Tatu Lähteenmäki TaVo, 3) Arttu Karonen TuTo, 4) Atte Kähkönen HWJ.

35 kg:1) Jesper Härkänen YTK, 2) Jere Palm KarkU, 3) Asser Salonen MäVa, 4) Esa Lohi PYRY, 5) Heikki Mamia TaPs.

32 kg:1) Kalle Isokangas OP, 2) Vili Nieminen MäVa, 3) Veeti Kajanne YTK, 4) Roope Julkunen JäVo, 5) Tuomas Sinervö ViPy.

30 kg:1) Niko Hyvönen PopI, 2) Jesse Nordman YTK, 3) Karo Kinnunen VarTa, 4) Niklas Palm KarkU.

28 kg:1) Eero Suoanttila LrTU, 2) Aleksi Autio SPM, 3) Antti Hyvönen KKV, 4) Mikael Palm KarkU.

26 kg:1) Veeti Salovaara IK, 2) Antti Kangasniemi JäVo, 3) Niko Puromäki ÄH, 4) Roni Porkka PopI, 5) Eero Ikonen LiTai, 6) Kaapo Pietarinen LiTai, 7) Nico Hämäläinen ÄH, 8) Sakari Neuvonen VarTa.

24 kg:1) Tenho Palmroth MäVa, 2) Tatu Pulkkinen LrTU, 3) Eetu Lamberg VaaKu, 4) Jesper Salonen MäVa.

 

Seurapisteet

1) Popinniemen Isku 94, 2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 65, 3) Karkkilan Urheilijat 63, 4) Vaajakosken Kuohu 55, 5) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 53, 6) Tampereen Painiseura 51, 7) Viialan Pyry 46, 8) Nokian Pyry 44, 9) Tampereen Voimailijat ja, Mäntän Valo 43, 11) Kemin Into 39, 12) Vuoksenniskan Vesa 38, 13) Äänekosken Huima 37, 14) Haukiputaan Heitto 33, 15) Helsingin Haka ja Järvenpään Voimailijat 30, 17) Heinolan Isku 28, 18) Varkauden Tarmo ja Ilmajoen Kisailijat 27, 20) Porvoon Weikot ja Joensuun Voimailu-Kerho 26, 22) Seinäjoen Paini-Miehet ja, Harjun WoimaJyväskylä 23, 24) Turun Toverit 21, 25) Muuramen Yritys 20, 26) Lahden Ahkera ja Oulun Pyrintö 19, 28) Kuopion Kisa-Veikot 18, 29) Kajaanin Juntta ja Liperin Taimi 17, 31) Suolahden Urho 12, 32) Loviisan Riento ja Kuortaneen Kunto 10, 34) Pilkanmaan Pilke, Alavuden Urheilijat, Perhon Kiri ja Koovee Tampere 9, 38) Jämsänkosken Jyry 8, 39) Nurmon Jymy 5, 40) Vaasan Toverit ja Kotkan Painimiehet 2, 41) Janakkalan Paini-Ilves 1.

 

 

Osanottajia 181, seuroja 42, otteluita 281