Painin Mesikämmen Cup   17.3.2013 Ähtäri

Järjestäjä Inhan Taimi, 90 v.


Pojat 17 v.

39 kg: 1) Jussi Autio Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Jimi Ahola Vaasan Toverit, 3) Vilho Laukkarinen Vaajakosken Kuohu, 4) Tiitus Mäkelä Lappajärven Veikot.

55 kg: 1) Samuli Saukkoriipi Kemin Into, 2) Ilmari Putula Alavuden Urheilijat, 3) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 4) Otto Ketonen Ilmajoen Kisailijat.

65 kg: 1) Matias Tyystälä Kemin Into, 2) Elias Tyystälä Kemin Into.

76 kg: 1) Joni Järvinen Kemin Into.

 

Pojat 10 v.

26 kg: 1) Veeti Salovaara Ilmajoen Kisailijat, 2) Niko Puromäki Äänekosken Huima, 3) Jimi Väätäinen Vieskan Voima, 4) Hugo Lehtimäki Lappajärven Veikot.

29 kg: 1) Juho Takamaa Ilmajoen Kisailijat, 2) Aleksi Autio Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Joni Pitkänen Suolahden Urho, 4) Onni Mäkelä Lappajärven Veikot.

32 kg: 1) Joonas Perkka Ilmajoen Kisailijat, 2) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 3) Vili Nieminen Mäntän Valo, 4) Anssi Mehtälä Vieskan Voima, 5) Aapo Heikkilä Seinäjoen Paini-Miehet.

45 kg: 1) Atte Järvinen Alavuden Urheilijat, 2) Markus Salovaara Ilmajoen Kisailijat.

Pojat 12 v.

38 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Aapo Viitala Ilmajoen Kisailijat, 3) Ossi Mehtälä Vieskan Voima, 4) Matias Tuukkanen Vaajakosken Kuohu, 5) Luka Hietala Nurmon Jymy.

70 kg: 1) Robert Munukka Ilmajoen Kisailijat.

Aloittelijat

15 kg: 1) Viljami Mäntylä Alavuden Urheilijat.

22 kg: 1) Tuomas Pentinmäki Alavuden Urheilijat, 2) Elmeri Mäntylä Alavuden Urheilijat.

23 kg: 1) Eetu Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Lauri Perkka Ilmajoen Kisailijat, 3) Toni Saunamaa Alavuden Urheilijat.

25 kg: 1) Eetu Hormalainen Nurmon Jymy, 2) Akseli Perkka Ilmajoen Kisailijat, 3) Aatu Hormalainen Nurmon Jymy, 4) Janne Pitkänen Suolahden Urho.


Tytöt 17 v.

48 kg: 1) Annimaria Aho Alavuden Urheilijat.

28 kg: 1) Veera Lehtimäki Lappajärven Veikot, 2) Vilma Lehtimäki Lappajärven Veikot.


Kilpailun parhaana palkittiin Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu.


Seurapisteet

1) Ilmajoen Kisailijat 83, 2) Alavuden Urheilijat 66, 3) Vaajakosken Kuohu 52, 4) Lappajärven Veikot 40, 5) Kemin Into 39, 6) Seinäjoen Paini-Miehet 25, 7) Nurmon Jymy 24, 8) Vieskan Voima 23, 9) Suolahden Urho 15, 10) Äänekosken Huima ja Vaasan Toverit 9, 12) Mäntän Valo 8.