29.11.2008 Ähtäri

Inhan Taimen 85 v. juhlapainit

Järjestäjä Inhan Taimi

 

147 osanottajaa

 

Juniorit alle 20 v.

63 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Nico Niemelä Perhon Kiri, 3) Mahdi Rahimi Vaajakosken Kuohu.

84 kg: 1) Petri Huttunen Muuramen Yritys, 2) Eemeli Majamaa Ilmajoen Kisailijat, 3) Jali Viljakainen Kuopion Kisa-Veikot.

100 kg: 1) Anssi Mikkonen Alavuden Urheilijat.

 

Pojat 18v.

63 kg: 1) Juha Mannola Ilmajoen Kisailijat, 2) Niklas Valkonen Sorsakosken Teräs, 3) Joona Lampela Muuramen Yritys.

72 kg: 1) Arttu Koivulahti Ilmajoen Kisailijat, 2) Markus Hakanen Muuramen Yritys, 3) Toni Liimatainen Muuramen Yritys.

 

Pojat 14 v.

37 kg: 1) Miika Majasaari Vähäkyrön Viesti, 2) Miki Niemelä Peräseinäjoen Kisa.-

46 kg: 1) Jaakko Laitinen Lapuan Virkiä, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Juuso Latvala Ilmajoen Kisailijat, 4) Topias Kiikkala Inhan Taimi.

54 kg: 1) Aapeli Jokinen Tampereen Painiseura, 2) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima.

58 kg: 1) Aleksi Kaschko Vaajakosken Kuohu, 2) Antti Hyvönen Helsingin Haka.

67 kg: 1) Niklas Toivola Voikkaan Viesti, 2) Jussi Kotala Lapuan Virkiä, 3) Juha Kolu Inhan Taimi.

74 kg: 1) Eetu Peltoniemi Tampereen Painiseura, 2) Oskari Miilumäki Alavuden Urheilijat, 3) Sammy Lindberg Inhan Taimi.

 

Pojat 12 v.

32 kg: 1) Rami Syrjä Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Tuomas Fors Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Mikko Peltokangas Kauhajoen Paini-Miehet, 4) Markus Ahtiainen Peräseinäjoen Toive.

35 kg: 1) Valtteri Ojala Mäntän Valo, 2) Miika Lähdesmäki Ilmajoen Kisailijat, 3) Tommi Harinen Sorsakosken Teräs.

38 kg: 1) Matias Lipasti Ilmajoen Kisailijat, 2) Markus Ojala Mäntän Valo, 3) Toni Metsämäki Ilmajoen Kisailijat, 4) Henri Alasaari Seinäjoen Paini-Miehet, 5) Nino Valkonen Sorsakosken Teräs.

45 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela Kauhavan Paini-Miehet, 2) Vili Ropponen Mietaan Molski, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 4) Olli Latvala Ilmajoen Kisailijat.

 

Pojat 10 v.

26 kg: 1) Aleksi Seppälä Laihian Luja, 2) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 3) Aleksi Liimatainen Muuramen Yritys, 4) Santeri Korpela Ilmajoen Kisailijat.

28 kg: 1) Valtteri Uusivirta Ilmajoen Kisailijat, 2) Tino Åkerlund Kuopion Kisa-Veikot, 3) Eero Ylinen Alavuuden Urheilijat, 4) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 5) Mika Tarkkanen Ilmajoen Kisailijat, 5) Teemu Kujala Ilmajoen Kisailijat.

29 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 2) Eetu Saukkosaari Ylistaron Kilpa-Veljet, 3) Santeri Latvala Lapuan Virkiä, 4) Antti Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat, 5) Jose Jokinen Jämsänkosken Jyry.

32 kg: 1) Aleksanteri Sutinen Ylistaron Kilpa-Veljet, 2) Jiri Sarvela Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry.

37 kg: 1) Artturi Miilumäki Alavuuden Urheilijat, 2) Juho Ala-Kojola Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Antti Ketola Lapuan Virkiä, 4) Ville Tuomi Viialan Pyry.

45 kg: 1) Jere Hyvärinen Lapuan Virkiä, 2) Arttu Hakala Ylistaron Kilpa-Veljet.

50 kg: 1) Juuso Halonen Sorsakosken Teräs, 2) Timo Keisala Ilmajoen Kisailijat.

 

Pojat 8v.

26 kg: 1) Eetu Järvi Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Jani Niemelä Perhon Kiri, 4) Jere Sipola Laihian Luja.

28 kg: 1) Miikka Alasaari Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 3) Jarkko Rantoja Alavuden Urheilijat, 4) Jani Komppa Ylistaron Kilpa-Veljet.

36 kg: 1) Alex Lehtimäki Lapuan Virkiä, 2) Santeri Tolonen Laihian Luja, 3) Ilmari Pessinen Keuruun Toverit.

 

Tytöt:

26 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Tuuli Ropponen Mietaan Molski, 3) Riina Koivuniemi Ilmajoen Kisailijat, 4) Mimosa Lepikko Keuruun Toverit.

29 kg: 1) Jaana Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat, 2) Annimaria Aho Alavuuden Urheilijat, 3) Susanna Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 4) Oona-Maria Tirkkonen, Vaajakosken Kuohu.

40 kg: 1) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 2) Miia Majasaari Vähänkyrön Viesti, 3) Manta Konttila Inhan Taimi, 4) Henna Tarkkanen Ilmajoen Kisailijat.

59 kg: 1) Minja Salo Keuruun Toverit, 2) Salla Kinnunen Äänekosken Huima, 3) Hanna Väli-Takala Ilmajoen Kisailijat.

 

Pojat aloittelijat:

18 kg: 1) Ismo Vauhkonen Äänekosken Huima, 2) Ilmari Jokinen Suolahden Urho.

20 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Joni Koivuniemi Ilmajoen Kisailijat, 3) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu.

23 kg: 1) Juho Kangas Lapuan Virkiä, 2) Vilho Luoma Lapuan Virkiä, 3) Jami Salonen Jämsänkosken Jyry, 4) Jasper Riihimäki Suolahden Urho.

24 kg: 1) Otto Sarvela Seinäjoen Painimiehet.

26 kg: 1) Joel Pakarinen Kuopion Kisa-Veikot, 2) Niilo Talvitie Lapuan Virkiä, 3) Saku Saranpää Seinäjoen Paini-Miehet.

27 kg: 1) Miska Leikkari Inhan Taimi, 2) Miika Leppänen Suolahden Urho, 3) Justus Rami Suolahden Urho.

28 kg: 1) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät, 2) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 3) Erik Leikkari Inhan Taimi, 4) Jere Lähteenmäki Mäntän Valo, 5) Karri Mertaniemi Lapuan Virkiä.

32 kg: 1) Olli Leppänen Äänekosken Huima, 2) Christian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Tino Siipola Laihian Luja, 4) Arsi Haukijärvi Kuusniemen Nuorisoseura.

44 kg: 1) Eemeli Pikkusaari Laihian Luja, 2) Matti Vapola Inhan Taimi, 3) Urho Hietaniemi Alavuden Urheilijat, 4) Jesse Mikkonen Alavuden Urheilijat.

52 kg: 1) Ossi Kivipuro Lapuan Virkiä, 2) Niko Kellokoski Perhon Kiri, 3) Jarkko Näykki Lapuan Virkiä.