12.9.2009 Suolahti

Painin Väinö Hakkaraisen ja Ivar Wacklinin muistokilpailut

Järjetäjä Suolahden Urho

 

Miehet:

66 kg: 1) Pekka Koljander Jämsänkosken Jyry.

60 kg: 1) Toni Puukari Äänekosken Huima, 2) Eero Timonen Varkauden Tarmo, 3) Toni Turunen Varkauden Tarmo.

 

Pojat alle 18 v.

85 kg: 1) Severi Lehikoinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Toni Liimatainen Muuramen Yritys.

76 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Riku Liikkanen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 3) Markus Hakanen Muuramen Yritys.

58 kg: 1) Juho Hakanen Muuramen Yritys.

54 kg: 1) Tufan Ahmadi Vaasan Toverit, 2) Jesse Itkonen Varkauden Tarmo, 3) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima, 4) Riku Pasanen Äänekosken Huima.

50 kg: 1) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Joni Luukkanen Äänekosken Huima.

46 kg: 1) Mikko Lyttinen Vaasan Toverit, 2) Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto, 3) Juuso Itkonen Varkauden Tarmo, 4) Toni-Pekka Järvinen Varkauden Tarmo, 5) Aleksi Hyrkkänen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 6) Eemeli Nisula Haukiputaan Heitto, 7) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu.

42 kg: 1) Pyry Koljander Jämsänkosken Jyry, 2) Christian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Samuel Lahtinen Vaajakosken Kuohu , 4) Jere Pasanen Äänekosken Huima, 5) Joni Pahikainen Haukiputaan Heitto, 6) Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto.

35 kg: 1) Jimi Haapaniemi Vaasan Toverit, 2) Niko Hartikainen Viialan Pyry, 3) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry.

32 kg: 1) Jimi Heinonen Jämsänkosken Jyry, 2) Ville Pasanen Äänekosken Huima.

30 kg: 1) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 2) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 3) Jose Jokinen Jämsänkosken Jyry, 4) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät.

26 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Taru Vainionpää Haukiputaan Heitto.

24 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Voitto Kärkkäinen Haukiputaan Heitto.

 

Tytöt alle 18 v.

30 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Julius Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 3) Janika Hartikainen Viialan Pyry.

 

Sekasarja

 

40 kg: 1) Emma Järvinen Varkauden Tarmo, 2) Otso Saaristo Äänekosken Huima.

 

Aloittelijat:

31 kg: 1) Miika Leppänen Suolahden Urho, 2) Veli-Pekka Tasma Suolahden Urho, 3) Justus Rami Suolahden Urho.

27 kg: 1) Jami Salonen Jämsänkosken Jyry, 2) Lassi Hyvönen Kuopion Kisa-Veikot, 3) Jaani Siirtonen Äänekosken Huima, 4) Eetu Uski Suolahden Urho, 5) Tuomas Hokkanen Suolahden Urho.

26 kg: 1) Topi Leppänen Varkauden Tarmo, 2) Jesse Mäenpää Mäntän Valo, 3) Jari Tasma Suolahden Urho.

24 kg: 1) Erkki Sholman Muuramen Yritys, 2), Ville Mäenpää Mäntän Valo 3) Veli-Matti Koistinen Varkauden Tarmo, 4) Elias Hyytiäinen Äänekosken Huima, 5) Eetu Heiskanen Suolahden Urho, 6) Jasper Riihimäki Suolahden Urho.

21 kg: 1) Viljami Hämäläinen Varkauden Tarmo, 2) Ilmari Jokinen Suolahden Urho.

19 kg: 1) Elmeri Hannukainen Äänekosken Huima, 2) Rasmus Itkonen Varkauden Tarmo, 3) Juuso Kankainen Suolahden Urho.

14 kg: 1) Eevi Kankainen Suolahden Urho, 2) Vihtori Jokinen Suolahden Urho.

 

Kilpailuiden paras painija: Toni Puukari Äänekosken Huima, paras poikapainija: Mikko Lyttinen Vaasan Toverit, paras tyttöpainija:Emma Järvinen Varkauden Tarmo, paras aloittelija: Erkki Sholman Muuramen Yritys, järjestävän seuran paras painija: Miika Leppänen.

 

Seurat:

1) Äänekosken Huima 50, 2) Varkauden Tarmo 48, 3) Suolahden Urho 47, 4) Jämsänkosken Jyry 37, 5) Vaajakosken Kuohu 27, Muuramen Yritys 27, 7) Haukiputaan Heitto 19, 8) Vaasan Toverit 18, 9) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 13, 10) Kuopion Kisa-Veikot 11, 11) Mäntän Valo 10, 12) Viialan Pyry 9,  13) Jyvässeudun Paini-Ässät 8.

 

Painijoita 71, otteluita 80, seuroja 13.