13.9.2008 Suolahti
Kansalliset Ivar Wacklinin muistopainit

Järjestäjä Suolahden Urho

 

Miehet:          

96 kg: 1) Hannu-Pekka Kattelmäki Lahden Ahkera, 2) Juri Mering Kuopion Kisa-Veikot, 3) Petri Huttunen Muuramen Yritys.

66 kg: 1) Einari Ukkola Haukiputaan Heitto,  2) Aki Matilainen Pyhäjärven Pohti, 3) Sebastian Huovinen Lahden Taimi, 4) Arto Haukijärvi Kuuslahden Nuorisoseura.

 

Pojat 18 v.

85 kg: 1) Jali Viljakainen Kuopion Kisa-Veikot.

76 kg: 1) Markus Hakanen Muuramen Yritys.

63 kg: 1) Peetu Salo Keuruun Toverit, 2) Pavel Harjunpää Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Joona Lampela Muuramen Yritys, 4) Aleksi Kachko Vaajakosken Kuohu, 5) Juha Kolu Inhan Taimi.

54 kg: 1) Toni Puukari Äänekosken Huima, 2) Juho Huttunen Haukiputaan Heitto, 3) Jani Pajukoski Oulun Pyrintö, 4) Hannu Hakala Haukiputaan Heitto, 5) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima.

50 kg: 1) Sami Özyavuz Oulun Pyrintö, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 4) Juho Hakanen Muuramen Yritys.

46 kg: 1) Leo Salminen Alahärmän Kisa, 2) Erkan Özyavuz Oulun Pyrintö, 3) Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto.

42 kg: 1) Samuli Toppila Oulun Pyrintö, 2) Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto, 3) Topias Kiikkala Inhan Taimi, 4) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu.

35 kg: 1) Verneri Roiha Äänekosken Huima, 2) Ville Tuomi Viialan Pyry, 3) Jarkko Iltanen Viialan Pyry, 4) Jaakko Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät.

32 kg: 1) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 2) Niko Hartikainen Viialan Pyry, 3) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry.

28 kg: 1) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 2) Juho Bruun Lapin Lukko, 3) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 4) Jyri Järvinen Vaajakosken Kuohu.

26 kg: 1) Aleksi Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät.

 

Tytöt 18 v.

52 kg: 1) Minja Salo Keuruun Toverit, 2) Heidi Markus Haukiputaan Heitto, 3) Salla Kinnunen Äänekosken Huima.

40 kg: 1) Annika Puukari Äänekosken Huima, 2) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 3) Anni Ojala Haukiputaan Heitto.

35 kg: 1) Jenni Sipilä, Haukiputaan Heitto.

28 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Oona-Maria Tirkkonen Vaajakosken Kuohu.

 

Pojat aloittelijat:

55 kg: 1) Riku Pasanen, Äänekosken Huima.

42 kg: 1) Mika Tarvainen Oulun Pyrintö, 2) Tommi Räsänen Oulun Pyrintö, 3) Juho Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät.

41 kg: 1) Oskari Sumkin Vaajakosken Kuohu, 2) Matti Vapola Inhan Taimi.

35 kg: 1) Jere Pasanen Äänekosken Huima, 2) Joni Pahikainen Haukiputaan Heitto.

33 kg: 1) Cristian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 2) Arsi Haukijärvi Kuuslahden Nuorisoseura.

32 kg: 1) Olli Leppänen Äänekosken Huima, 2) Ville Pasanen Äänekosken Huima, 3) Jasper Hattara Äänekosken Huima.

28 kg: 1) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 2) Jimi Heinonen Jämsänkosken Jyry, 3) Joel Pakarinen Kuopion Kisa-Veikot.

26 kg: 1) Erik Leikkari Inhan Taimi, 2) Miska Leikkari Inhan Taimi, 3) Miika Leppänen Suolahden Urho.

24 kg: 1) Julius Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 2) Tuomas Hokkanen Suolahden Urho, 3) Tomi Halmetoja Suolahden Urho.

22 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Elias Hyytiäinen Äänekosken Huima, 3) Roope Lepikko Suolahden Urho, 4) Miika Vilponen Inhan Taimi.

21 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Riku Lepikko Suolahden Urho, 3) Jasper Riihimäki Suolahden Urho, 4) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu.

19 kg: 1) Ismo Vauhkonen Äänekosken Huima, 2) Ilmari Jokinen Suolahden Urho.

 

Seurat:

1) Äänekosken Huima ,  2) Vaajakosken Kuohu , 3) Haukiputaan Heitto, 4)  Muuramen Yritys, 5)  Suolahden Urho, Oulun Pyrintö , 7)  Inhan Taimi , 8) Kuopion Kisa-Veikot ,  9) Jyvässeudun Paini-Ässät , 10)   Jämsänkosken Jyry, 11) Viialan Pyry, 12) Keuruun Toverit , 13) Kuuslahden Nuorisoseura, 14) Lahden Ahkera,  Alahärmän Kisa, 16) Seinäjoen Paini-Miehet, Pyhäjärven Pohti, Lapin Lukko, 19) Lahden Taimi.

 

Kilpailujen paras painija:                              Toni Puukari Äänekosken Huima.

Paras tyttöpainija:                                       Minja Salo Keuruun Toverit.

Paras Aloittelija:                                          Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu.

Järjestävän seuran paras painija:                  Riku Lepikko Suolahden Urho.

 

Painijoita 84 , otteluita 98, seuroja 19