12.4.2008 Vaajakoski

Kohinapainit, pojat kreikkalais-roomalainen ja tytöt vapaapaini

Järjestäjät Jyvässeudun Paini-Ässät ja Vaajakosken Kuohu

 

Painijoita 177, seuroja 34, otteluita 253


Pojat 18 vuotta

52 kg: 1) Peetu Salo Keuruun Toverit, 2) Toni Puukari Äänekosken Huima, 3) Hannu Hakala Haukiputaan Heitto.

60 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Nico Niemelä Perhon Kiri, 3) Petteri Kukkola Haukiputaan Heitto, 4) Joona Lampela Muuramen Yritys.

75 kg: 1) Mika Ståhlström Heinolan Isku, 2) Tatu Utriainen Heinolan Isku, 3) Oskari Haataja Kajaanin Juntta.

 

Pojat 14 vuotta:

37 kg: 1) Jani Virtanen Janakkalan Paini-Ilves, 2) Aleksi Hyrkkänen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 3) Eemeli Kuusitunturi Simpeleen Vesa.

40 kg: 1) Leo Salminen Alahärmän Kisa, 2) Henry Selenius Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Ville Pukkinen Simpeleen Vesa, 4) Lauri Louhula Perhon Kiri.

44 kg: 1) Joonas Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 2) Jarkko Kela Kajaanin Juntta, 3) Sami Voutilainen Heinolan Isku, 4) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 5) Topias Kiikkala Inhan Taimi.

50 kg: 1) Tenho Kokko Joensuun Voimailukerho, 2) Tuomas Partanen Heinolan Isku, 3) Tatu Ahonen Popinniemen Isku, 4) Joni Salminen Janakkalan Paini-Ilves, 5) Antti Astikainen Joensuun Voimailukerho, 6) Ismo Saastamoinen Simpeleen Vesa.

58 kg: 1) Antti Hyvönen Helsingin Haka, 2) Aleksi Kashko Vaajakosken Kuohu, 3) Antti Heinonen Janakkalan Paini-Ilves, 4) Jari Tapola Myllykosken Kilpa-Veikot, 5) Juha Kolu Inhan Taimi.

64 kg: 1) Riku Liikkanen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Joni Virtanen Janakkalan Paini-Ilves, 3) Jesse Arovaara Sorsakosken Teräs, 4) Sammy Lindberg Inhan Taimi.

 

Pojat 12 vuotta:

30 kg: 1) Ville Kuusitunturi Simpeleen Vesa, 2) Arttu Siukola Mäntän Valo, 3) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 4) Niko Hartikainen Viialan Pyry, 5) Ville Kuusitunturi Simpeleen Vesa, 6) Antti-P Hyrkkänen Lappeenrannan Työväen Urheilijat.

32 kg: 1) Tomi Eronen Popinniemen Isku, 2) Valtteri Help Kajaanin Juntta, 3) Toni-Pekka Järvinen Varkauden Tarmo.

34 kg: 1) Juuso Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Miki Niemelä Perhon Kiri, 3) Juuso Jeskanen Popinniemen Isku, 4) Nino Valkonen Sorsakosken Teräs.

35 kg: 1) Timi Utriainen Heinolan Isku, 2) Markus Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 3) Juuso Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 4) Tomas Wecksten Popinniemen Isku.

37 kg: 1) Janne Sorri Janakkalan Paini-Ilves, 2) Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto, 3) Anssi Arovaara Sorsakosken Teräs, 4) Antti Kärkkäinen Simpeleen Vesa, 5) Lassi Laakkonen Kotkan Voima-Veikot.

39 kg: 1) Jarno Häkkinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Johan Rahikainen Kotkan Voima-Veikot, 3) Tuomas Kareinen Jämsänkosken Jyry, 4) Santtu Hyytiäinen Joensuun Voimailukerho.

48 kg: 1) Henry Majaniemi Kotkan Voima-Veikot, 2) Juuso Halonen Sorsakosken Teräs, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 4) Tino Kohonen Vaajakosken Kuohu.

                                           

Pojat 10 vuotta:

27 kg: 1) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Aleksi Rännälä Heinolan Isku.

30 kg: 1) Valtteri Nevalainen Simpeleen Vesa, 2) Martti Kuha Simpeleen Vesa, 3) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 4) Valtteri Liikkanen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 5) Jonne Kuha Simpeleen Vesa.

33 kg: 1) Juho Alakojola Seinäjoen Painimiehet, 2) Joni Turunen Joensuun Voimailukerho, 3) Samuel Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 4) Ville Tuomi Viialan Pyry, 5) Jere Pitkälä Heinolan Isku, 6) Jami Järvinen Helsingin Haka.

39 kg: 1) Joonas Kankkunen Varkauden Tarmo, 2) Kalle Astikainen Joensuun Voimailukerho, 3) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu.

 

Pojat 8 vuotta:

24 kg: 1) Roope Huhtala Heinolan Isku, 2) Jere Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 3) Jyri Järvinen Vaajakosken Kuohu.

25 kg: 1) Nooa Parviainen Vaajakosken Kuohu, 2) Jami Niemelä Perhon Kiri.

28 kg: 1) Henri Sorri Janakkalan Paini-Ilves, 2) Jesse Lohva Popinniemen Isku.

31 kg: 1) Jaakko Kettunen Popinniemen Isku, 2) Aleksi Luotonen Vaajakosken Kuohu.

24 kg: 1) Timi Eronen Popinniemen Isku, 2) Jere Vaateri Lappeenrannan Työväen Urheilijat

 

Tytöt:             

26 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Janette Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 3) Anni Hyrkkänen Lappeenrannan Työväen Urheilijat.

29 kg: 1) Oona-M Tirkkonen Vaajakosken Kuohu, 2) Sarianna Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 3) Inka Saastamoinen Simpeleen Vesa, 4) Paula Tossavainen Sorsakosken Teräs.

36 kg: 1) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 2) Annika Puukari Äänekosken Huima, 3) Mila Järvinen Helsingin Paini-Miehet, 4) Manta Konttila Inhan Taimi, 5) Emma Järvinen Varkauden Tarmo.

41 kg: 1) Suvi Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 2) Jenna Sihtola Helsingin Paini-Miehet, 3) Heidi Markus Haukiputaan Heitto, 4) Ella Ahonen Popinniemen Isku.

54 kg:1) Iina Saastamoinen Simpeleen Vesa, 2) Minja Salo Keuruun Toverit, 3) Jemina Mäkinen Vaajakosken Kuohu, 4) Suvi Petäjäsaari Myllykosken Kilpa-Veikot.

 

Aloittelija pojat:                                          

18 kg:1) Toni Ahonen Heinolan Isku, 2) Joni Pitkälä Heinolan Isku, 3) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 4) Ilmari Jokinen Suolahden Urho, 5) Olli Järvinen, Heinolan Isku.

20 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 3) Jasper Riihimäki Suolahden Urho.

22 kg: 1) Joona Saarinen Heinolan Isku, 2) Jami Salonen Jämsänkosken Jyry, 3) Jesper Hokkanen Liperin Taimi, 4) Joona Peurala Heinolan Isku.

24 kg: 1) Topias Saari Heinolan Isku, 2) Julius Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 3) Jesse Mäenpää Mäntän Valo, 4) Tuomas Hokkanen Suolahden Urho, 5) Hannes Rantanen Vaajakosken Kuohu, 5) Eliel Vainio Heinolan Isku.

26 kg: 1) Jimi Heinonen Jämsänkosken Jyry, 2) Eerik Leikkari Inhan Taimi, 3) Santeri Pieviläinen Liperin Taimi, 4) Niko Tanskanen Inhan Taimi, 5) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät, 6) Roope Kuru Simpeleen Vesa.

27 kg: 1) Jose Jokinen Jämsänkosken Jyry, 2) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 3) Niko Hantunen Vaajakosken Kuohu, 4) Miska Leikkari Inhan Taimi.

29 kg: 1) Valtteri Penttala Popinniemen Isku, 2) Jasper Hattara Äänekosken Huima, 3) Aki Kääriä Simpeleen Vesa, 4) Topias Kareinen Jämsänkosken Jyry, 5) Aatu Vesto Simpeleen Vesa.

31 kg: 1) Olli leppänen Äänekosken Huima, 2) Vili Viinikainen Vaajakosken Kuohu, 3) Veeti Pukkinen Simpeleen Vesa.

32 kg: 1) Jaakko Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät, 2) Ckristian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Sami Kaijomaa Joensuun Voimailukerho, 4) Sami Keskinen Mäntän Valo.

34 kg: 1) Jarkko Iltanen Viialan Pyry, 2) Tommi Harinen Sorsakosken Teräs, 3) Arsi Haukijärvi Kuusjärven nuorisoseura, 4) Juha Siitonen Simpeleen Vesa, 5) Severi Saari Heinolan Isku, 6) Matti Vapola Inhan Taimi.

36 kg: 1) Samu Vilenius Heinolan Isku 2) Jesse Peurala Heinolan Isku, 3) Juho Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät, 4) Matti Lammi Liperin Taimi, 5) Oskari Sumkim Vaajakosken Kuohu.

46 kg: 1) Niko Kellokoski Perhon Kiri, 2) Pasi Puhakka Varkauden Tarmo, 3) Henri Tauschi Varkauden Tarmo, 4) Tuukka Kareinen Jämsänkosken Jyry, 5) Ossi Kivipuro Lappajärven Veikot, 6) Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto.

54 kg: 1) Miros Orimus Viialan Pyry, 2) Joona Konttila Inhan Taimi, 3) Juho Kurki Liperin Taimi, 4) Eino Halko Simpeleen Vesa.