Suolahden Urho

palkittavat urheilijat 2016 La.17.12.2016

 

Urhon paras urheilija 2016 :  Saija Seppä   ( saavutukset) liite 1.

 

PAINIJAOSTON ESITYS PALKITTAVISTA 2016

POIKAPAINIJAT :

-Kasperi Kankkunen : Parhaiten menestynyt painijamme kuluneella

kaudella.Ahkera , tunnollinen ja tavoitteellinen

harjoittelija. Huippulupaus.

-Aleksi Kinnunen : Ahkera ja tunnollinen aloittelija.Osallistunut jo kilpailuihinkin

niissä menestyen vaikka on harrastanut

painia vasta vähän aikaa.

VALMENTAJA : Janne Kankkunen : Ottanut ison vastuun kisaryhmän

valmennuksesta .Kannustava ohjaaja.

OHJAAJAT : Timo Pitkänen ja Jyrki Keto

Ovat hoitaneet hyvin aloittelijoiden ohjauksen ja tarvittaessa

mukana myös isompien valmennuksessa. Sitoutuneet

toimintaan .

TALKOOLAINEN : Tarmo Lahtinen

Aina valmis auttamaan , ahkera talkoolainen.

salibandy:

Miespelaaja: Aarne Roikonen

Naispelaaja: Eerika Hänninen

Valmentaja: Petri Leppänen                                  

Talkooihminen: Teppo Kupari                   

C-pojat: Miika Rossi                                              

D-pojat: Lauri Orupold ja Daniel Toikkanen

 

NAISJAOSTO:                 Päivi Turusen, naisten ohjaaja.

 

JALKAPALLO:                 Vuoden pelaaja: Juha Saastamoinen.

Vuoden junioripelaajat: Michael Duka

07 pojat Luka Nieminen

Vuoden valmentaja: Sami Mäntynen

 

Hiihto/Mäki                   Timo Maukonen: veteraanien Maailman mestari M35 yhdistetty

 

Yleisurheilu:

o   Nainen: Saija Seppä,  

o   tyttö alle 15v: Senja Norontaus

o    poika alle 15v: Aleks Norontaus

o   Talkoolaiset/toimitsijat: Mika Puro ja Pertti Rahkonen

o   Tukijat (yhteistyökumppanit): LVI Savolainen ja Borovkoff

o   Ohjaaja: Siiri Möller

o   valmentaja: Rauno Seppä

o   puuhamiehet: Tarmo Kinnunen ja Toivo Markkanen

 

Jääkiekko:        Miespelaaja: Antti Temonen

Poikapelaaja: Juuso Peura

Valmentaja: Mika Porkka

Talkoolainen: Jarmo Kivelä

 

 

Liite 1. Saija Seppä:

Saija Seppä:  N18..

Saija Seppä: Suolahden Urho

Saavutukset ja tulokset 2016:

 

Maailman tilasto:     2016                          Euroopan tilasto: 2016

N18   800m  (66.)     2.07,86                      N18 800m    (23.)     2.07,86

N18 1500m  (31.)     4.20,14                      N18 1500m  ( 3.)     4,20,14

 

Pohjoismaat:

N18 800m   (3.)        2,07,86

N18 1500m  (1,)      4,20,14

 

SUOMEN TILASTO:

Naiset 800m

1

2:04.87

Sara KuivistoSara Kuivisto (-91)

PorvU

17.8.91

175/55

4rA

eliitti

Joensuu

30.7.2016

2:04.78 -15

2

2:04.89

Zenitha ErikssonZenitha Eriksson (-92)

IKFalken

18.4.92

162/45

3

mo

Tampere

4.9.2016

2:04.12 -15

3

2:05.84

Aino PaunonenAino Paunonen (-92)

TuUL

4.11.92

168/54

1rB

meet int

Nivelles BEL

18.6.2016

2:06.90 -15

4

2:06.34

Venla PaunonenVenla Paunonen (-90)

TuUL

24.7.90

175/60

5

mo

Tampere

4.9.2016

2:11.02 -11

5

2:07.86

Saija Seppä (-98)

SuolU

4.4.98

5rA

eliitti

Lappeenranta

27.8.2016

2:08.36 -15

 

N-1500m

1

4:08.68

Kristiina MäkiKristiina Mäki (-91)

LahdA

22.9.91

170/50

5

PNG

Turku

29.6.2016

4:12.52 -15

2

4:12.78

Sara KuivistoSara Kuivisto (-91)

PorvU

17.8.91

175/55

7

PNG

Turku

29.6.2016

4:17.82 -15

3

4:16.09

Sandra ErikssonSandra Eriksson (-89)

IKFalken

4.6.89

163/48

10

PNG

Turku

29.6.2016

4:11.05 -14

4

4:20.12

Karin StorbackaKarin Storbacka (-87)

IKFalken

27.4.87

171/56

2

BMC

Watford GBR

24.8.2016

4:13.66 -11

5

4:20.14

Saija Seppä (-98)

SuolU

4.4.98

4

mo

Tampere

3.9.2016

4:23.36 -15

 

N-19 800m

1

2:07.86

Saija Seppä (98)

SuolU

4.4.98

5rA

eliitti

Lappeenranta

27.8.2016

2:08.36 -15

2

2:10.37

Reetta JoronenReetta Joronen (-00)

SavonlRie

19.5.00

9rA

eliitti

Joensuu

30.7.2016

2:13.67 -15

3

2:11.94

Heidi KuuttinenHeidi Kuuttinen (-98)

IFKraft

19.3.98

170/50

2rA-19/2

SM

Lappeenranta

6.8.2016

2:16.39 -15

 

N19 1500m

1

4:20.14

Saija Seppä(-98)

SuolU

4.4.98

4

mo

Tampere

3.9.2016

4:23.36 -15

2

4:34.65

Lotta MäkinenLotta Mäkinen (-01)

JyväskKU

9.4.01

1r2

jyväsk.g

Jyväskylä

22.6.2016

4:46.61 -15

3

4:35.55

Pinja KotinurmiPinja Kotinurmi (-02)

LahdA

17.6.02

1-17

aluem

Lahti

18.7.2016

 

nuorten MM –kisat:  Bydgoszcz  20.-22.7.2016

1500m 22.7.2016

Pos

Bib

Athlete

Mark

Detail

1

1205

Adanech Anbesa http://media.aws.iaaf.org/Flags/ETH.gifETH

4:15.53

Q

2

1417

Joyline Cherotich http://media.aws.iaaf.org/Flags/KEN.gifKEN

4:16.41

Q SB

3

1549

Beatha Nishimwe http://media.aws.iaaf.org/Flags/RWA.gifRWA

4:17.85

Q

4

1632

Christina Aragon http://media.aws.iaaf.org/Flags/USA.gifUSA

4:18.93

Q

5

1601

Fatma Arik http://media.aws.iaaf.org/Flags/TUR.gifTUR

4:21.81

PB

6

1259

Harriet Knowles-Jones http://media.aws.iaaf.org/Flags/GBR.gifGBR

4:21.91

7

1098

Lucia Stafford http://media.aws.iaaf.org/Flags/CAN.gifCAN

4:22.38

8

1527

Salomé Afonso http://media.aws.iaaf.org/Flags/POR.gifPOR

4:22.68

PB

9

1225

Saija Seppä http://media.aws.iaaf.org/Flags/FIN.gifFIN

4:24.36

 

Pohjoismaiden mestaruuskilpailut Islanti  13.-14.8.2016

Norðurlandamót 19 ára og yngri - U20 Nordic Match

Íþróttavöllurinn Kaplakrika, Hafnarfjörður

13.8.2016 - 14.8.2016

800 metra hlaup kvenna 19 og yngri - 800 meters women U20 - 13.8.2016

1)  Saija Seppä          FIN       2,07,92

2)  Amelie Saten            NOR        2,09,07

3)  Mia Helene Mörck        DEN/ISL    2,09,80

 

Islanti: 14.8.2016

1500 meters women U20 - 14.8.2016

 

 1500 metra hlaup kvenna

1)  Saija Seppä   FIN                4,28,26

2)  Stine Wangberg  NOR                   4,29,27

3)  Anna Mark Helwinh DEN/ISL             4,30,37

Suomi-Ruotsi maaottelu  3.9.2016 Tampere

1500 m Naiset / Kvinnor

 

Heat 1

 

Rank

Name / Team

Result

1

Lovisa Lindh
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

4.16,94

2

Anna Silvander
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

4.18,62

3

Sofia Öberg
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

4.19,38

4

Saija Seppä
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

4.20,14

PB

5

Sara Kuivisto
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

4.27,66

6

Karin Storbacka
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

4.29,41

 

Suomi-Ruotsi maaottelu 4.9.2016 Tampere   800m

Heat 1

 

Rank

Name / Team

Result

1

Lovisa Lindh
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

2.03,43

2

Hanna Hermansson
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

2.04,81

3

Zenitha Eriksson
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

2.04,89

SB

4

Anna Silvander
SWE

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/SWE.png

2.04,95

5

Venla Paunonen
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

2.06,34

PB

6

Saija Seppä
FIN

http://live.time4results.com/yu/2016/suomiruotsi/images/FIN.png

2.07,94

Nuorten SM-kilpailut Lappeenranta

5.8.2016 N19 1500 m

1500m: 1) Saija Seppä SuolU 4,39,02, 2)Heidi Kuuttinen IFKrath 4,39,39:

800m: 6.8.2016: 1) Saija Seppä SuolU 2.09,38,2)Heidi Kuuttinen 2,11,94.

 

SM-maastot 2016/ Vöyri 7.5.2016                       

8.5.2016 N19 4km 1) Saija Seppä SuolU 14,16,7, 2) Alisa Vainio LUM 14,27,1.3) Heidi Kuuttinen IF Kraft 14,31,4.